"Przydrożne kapliczki południowej Małopolski" 2013 r.

Gdzie z przydrożnej kapliczki Pan Bóg patrzy na Tatry? Gdzie pod kapliczką został umieszczony granat, a gdzie znajduje się jeden z najstarszych drewnianych krzyży?

Takie i wiele innych informacji znaleźć można w albumie „Przydrożne kapliczki południowej Małopolski”.

Wydawnictwo przedstawia najciekawsze formy małej architektury sakralnej tj. kapliczki, przydrożne krzyże i figury. Publikacja została opracowana jako połączenie albumu fotograficznego i przewodnika. Poprzez staranny dobór opisanych obiektów zaprezentowane zostały różne typy kapliczek i krzyży występujące na terenach południowej Małopolski, a więc zarówno krzyże przydrożne, różnorodne kapliczki słupowe, kapliczki skrzynkowe zamieszone na drzewach, figury ustawiane na cokołach. Pokazane zostanały tradycyjne kapliczki drewniane wiejskich mistrzów, jak i kamienne krzyże łemkowskie czy wielkopostaciowe figury ze znaczącego ośrodka kamieniarskiego na Orawie. Dzięki atrakcyjnym, artystycznym zdjęciom Kamila Bańkowskiego publikacja nabiera charakteru albumu prezentującego walory krajobrazowe i przyrodnicze, jak również pełnię dziedzictwa kulturowego regionu.

Fragmenty albumu można zobaczyć tutaj:

https://www.dropbox.com/s/03dz00jyq218ei2/kapliczki_wybrane_wys2.pdf

 


"Piękno wspólnej krainy. Południowa Małopolska i północna Słowacja w fotografii 2012" wystawa 2012

Wystawa towarzysząca wydaniu drugiej części albumu "Piękno wspólnej krainy. Południowa Małopolska i północna Słowacja w fotografii cz.2".

 


 

"Piękno wspólnej krainy. Południowa Małopolska i północna Słowacja w fotografii." wystawa 2010

Jest to kontynuacja projektu z 2008 r. którego efektem było wydanie albumu i seria wystaw fotograficznych. Tegoroczna wystawa składa się z 30 zdjęć i prezentacji multimedialnej.

Mariańska Hora nad Lewoczą

Nocny widok z Trzech Koron

Słowackie "morze mgieł"

Nowy Sącz z Tatrami w tle

Barejów

Zjawisko mgielnego łuku nad kapliczką w Łomnicy-Zdrój

Zamek Orawski

Wernisaże i pokazy slajdów odbędą się:

22 września o godz. 10:00 w Gimnazjum im. Leonarda Stockela w Bardejovie

10 listopada o godzinie 18:00 w Restauracji Ratuszowa w Nowym Sączu

"Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego."


"Kościółki Szlaku Architektury Drewnianej"

Centrum „Kana” rozpoczyna projektu pn. „Kościółki Szlaku Architektury Drewnianej - zestaw pocztówek”, realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w okresie od 1 września do 10 grudnia 2009 r.

Celem zadania jest m.in. odkrywanie piękna kościółków położonych na Szlaku Architektury Drewnianej, promocja walorów architektonicznych i kulturowych Małopolski, prezentacja miejsc, mniej i bardziej znanych, poprzez atrakcyjne wizualnie artystyczne zdjęcia, zebranie fotografii i wydanie ich w formie zestawu pocztówek, przedstawienie 12 kościółków na kartkach pocztowych, promocja talentu młodego fotografika.

Wernisaże i pokazy slajdów odbyły się:

- 8 listopada 2009 r. o godz. 16:30 w Gorlicach, w Domu Polsko – Słowackim, Rynek 1
- 3 grudnia 2009 r. o godz. 18:00 w Nowym Sączu, w siedzibie Centrum „Kana”, ul. Kunegundy 12A

Dodatkowy wernisaż odbędzie się 5 grudnia (sobota) o godzinie 16:00 również w siedzibie KANY.

Kościół w Binarowej.

Cerkiew w Powroźniku

Kościół w Racławicach.

Kościół w Szalowej.


"Piękno wspólnej krainy. Południowa Małopolska i północna Słowacja w fotografii."

"Pogranicze polsko - słowackie jest atrakcyjnym terenem górskim wartym uwieczniania na fotografiach. Oprócz ciekawych zabytków osadzonych korzeniami w różnych wiekach, regiony te zadziwiają o każdej porze roku malowniczymi krajobrazami. Zwiedzając te tereny można przekonać się, że kryją one szeroką paletę jeszcze nie odkrytych miejsc, a te odkryte zapisują się w pamięci swym nieodpartym urokiem. Sprawia to, że region pod względem turystycznym jest wyzwaniem, a jego zwiedzanie nie nudzi. Młody sądecki fotografik - Kamil Bańkowski zauroczony pięknymi pejzażami i oryginalną architekturą poszukuje ciekawych, “magicznych” wręcz miejsc i uwiecznia je na fotografiach.

Dotychczasowe doświadczenia i przedsięwzięcia skłoniły KCEM "Kana" z Nowego Sącza do realizacji zadania, które wpisuje się w program zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury pod nazwą Mecenat Małopolski. Projekt ma na celu odkrycie piękna pogranicza polsko - słowackiego, promocji walorów krajobrazowych i kulturowych, prezentacji miejsc, mniej i bardziej znanych, poprzez atrakcyjne wizualnie artystyczne zdjęcia, zebranie fotografii i wydanie albumu w formie książki oraz pogłębianie współpracy polsko -słowackiej.
W ramach projektu zostanie zorganizowana seria 3 wystaw promujących uroki południowej Małopolski i północnej Słowacji oraz wydanie towarzyszącego im albumu z fotografiami.
Album będzie zawierał 64 zdjęcia z terenów południowej Małopolski i północnej Słowacji. Od strony polskiej będzie to Beskid Sądecki, Pieniny i Beskid Niski, a od słowackiej głównie cały Spisz – od Tatr po Zamek Spiski. Oprócz pięknych malowniczych krajobrazów, zdjęcia te przedstawiać będą również najcenniejszą architekturę tych regionów. Tematyka albumu idealnie wpisuje się w dzisiejsze czasy, gdy po zniesieniu granic turyści mogą bez problemu przemieszczać się po przygranicznych terenach.
Zdjęcia przedstawione w albumie zostaną podpisane, dzięki czemu turyści z łatwością będą mogli odszukać przedstawione miejsca i umieścić je w planach swoich wycieczek. Aby uatrakcyjnić album i poszerzyć krąg jego odbiorców, podpisy będą również w języku słowackim, angielskim i niemieckim."

Projekt jest realizowany w okresie od kwietnia do września 2008 przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego."

Wernisaże i pokazy slajdów odbyły się:
27 lipca o godz. 17:00 w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój
22 sierpnia o godz. 17:00 w MCK Sokół w Nowym Sączu
27 sierpnia o godz. 11:00 w Gimnazjum im. Leonarda Stockela w Bardejovie
2 grudnia o godz. 17:00 w Domu Polsko Słowackim im im.Dušana Jurkoviča w Gorlicach

 

Okładka albumu:

Kilka zdjęć z albumu:


 

Skróconą i skompresowaną wersję prezentacji pokazywanej na wernisażach można zobaczyć poniżej:

 


"Perły Beskidu Sądeckiego. Prezentacja walorów turystyczno-krajobrazowych gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu Perły Beskidu Sądeckiego"

Wystawa prezentuje 35 zdjęć z 4 gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu Perły Beskidu Sądeckiego.

Wystawa została otwarta 4 kwietnia 2008 r. w Sali Lustrzanej Urzędu Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój o godzinie 18.00.


"Góry Pogranicza" lipiec 2007 r. i sierpień/wrzesień 2007 r.

Wystawa pokazana w ramach IV Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej i Krajobrazowej w Krynicy-Zdroju.

"Na tę wystawę złożyły się fotografie przedstawiające góry pogranicza polsko-słowackiego: Beskid Sądecki, Pieniny i Tatry. - Fotografując staram się utrwalać unikalne momenty, które można zobaczyć w tych pasmach górskich i pokazać nawet znane miejsca w inny, nietradycyjny sposób – przyznaje Autor, który z aparatem przemierza te obszary."

http://foto-festiwal.org/2007/index.php?d=wyst203

 

Wystawa została również zaprezentowana podczas III Dni Republiki Słowackiej w Nowym Sączu. Na ekspozycję złożyły się zestawy prac dwóch fotografów - Kamila Bańkowskiego z Nowego Sącza (Góry Pogranicza) oraz Jaroslava Beskyda ze Starej Lubowni (Z wędrówki po najwyższym pogórzu Maroka). Wernisaż odbył się w MCK Sokół w Nowym Sączu.


Magiczna Sądecczyzna - czerwiec 2007 r.

Moja pierwsza osobista wystawa była częścią projektu KCEM "Kana" z Nowego Sącza napisanego do Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu i towarzyszyła wydaniu zestawu pocztówek pod tym samym tytułem.

Sądecczyzna jest atrakcyjnym terenem górskim wartym uwiecznienia na fotografiach i pocztówkach. Oprócz ciekawych zabytków osadzonych korzeniami w różnych wiekach, region ów zadziwia o każdej porze roku malowniczymi krajobrazami. Zauważalna i zachwycająca jest szczególnie niesamowita gra kolorów, charakterystyczna przede wszystkim dla krajobrazu jesiennego. Zwiedzając Sądecczyznę można przekonać się, że kryje ona szeroką paletę jeszcze nie odkrytych miejsc, a te odkryte zapisują się w pamięci swym nieodpartym urokiem. Sprawia to, że region pod względem turystycznym jest wyzwaniem, a jego zwiedzanie nie nudzi.

Wernisaż wystawy oraz pokaz slajdów odbył się 14 czerwca 2007 r. o godzinie 18.00 w siedzibie Centrum "Kana".

1. Okładka cyklu - Widok z wieży widokowej na Radziejowej na Dolinę Popradu i Kotlinę Sądecką (w oddali Pogórze Rożnowskie)

2. Widok z Kunowa (gmina Chełmiec) na Kotlinę Sądecką i Beskid Wyspowy.

3. Widok znad Bączej Kuniny (gmina Nawojowa) na Kotlinę Sądecką.

4. Stary Sącz.

5. Kapliczka i krzyż w Januszowej (gmina Chełmiec).

6. Rytro.

7. Wodospad Wielki w Obidzy koło Łącka.

8. Dolina Popradu o świcie - okolice Piwnicznej.

9. Cieniawa (gmina Grybów).

10. Widok z Beskidu Wyspowego (okolice Brzeznej, gmina Podegrodzie) na Kotlinę Sądecką.

Poniższe zdjęcia uzupełniają cykl kartek na wystawie towarzyszącej:

 

Wieczór nad Pogórzem Rożnowskim.

 

Kotlina Sącecka, Pasmo Radziejowej i Tatry.

 

Panorama Młodowa.

 

Kolejny wieczór nad Nowym Sączem (widok z Kunowa).

 

Chełmiec z Tatrami w tle.

 

Promienie słońca w lasach na Radziejowej.

 

Pierwszy śnieg w Paśmie Jaworzyny Krynickiej.

 

Okolice Rytra.

 

Beskid Sądecki, Pieniny i Tatry.

 

Trzetrzewina.